Print Back

Sier- en boomkwekerijgewassen: aanvragen kwekersrecht

Waar aanvragen

Een veredelaar kan het eigendom van een nieuw ras beschermen door kwekersrecht aan te vragen.
Nederlands Kwekersrecht kan worden aangevraagd bij de Raad voor plantenrassen. Het Bureau voor plantenrassen, dat deel uitmaakt van Naktuinbouw Rassenonderzoek, verzorgt de administratie van deze aanvragen.

Naktuinbouw
Bureau voor plantenrassen
Postbus 40
2370 AA Roelofarendsveen
E-mail: Plantenrassen

Aanvragen voor communautair kwekersrecht kunnen gedaan worden bij het CPVO in Angers (F).

Wie kan aanvragen

Personen uit EU- of UPOV-lidstaten kunnen kwekersrecht voor Nederland aanvragen.
Een aanvrager uit een niet-EU-lidstaat heeft een vertegenwoordiger in de EU nodig.

Hoe aanvragen

Er is een algemeen aanvraagformulier met een toelichting en voor elk gewas apart een technisch beschrijvingsblad. Deze formulieren zijn ook op papier of per e-mail te verkrijgen, in het Nederlands of in het Engels, via Naktuinbouw.

  • Gaat het om een genetisch gemodificeerd (gmo-)ras? Voeg dan een verklaring bij het aanvraagformulier dat het ras geen risico vormt voor het milieu of dat het ras toestemming heeft voor beperkte toepassing.
  • Het toevoegen van een foto is gewenst, maar niet verplicht.

Behandeling aanvraag

De Raad voor plantenrassen gaat de aanvraag behandelen zodra het ondertekende aanvraagformulier, het technische beschrijvingsblad en aanvullende documenten volledig ingevuld binnen zijn en de aanvraagkosten zijn betaald. Op het moment dat formulieren en betalingen zijn ontvangen, is de aanvraag geaccepteerd. De aanvrager krijgt hiervan een bevestiging, met het aanvraagnummer. De datum waarop de aanvraag is geaccepteerd bepaalt de prioriteit ten opzichte van andere aanvragen. Voor onderzoek in de eerstvolgende groeicyclus moet de aanvraag geaccepteerd zijn vóór de sluitingsdatum.
De aanvrager ontvangt instructies voor het identiteitsmonster waarop Naktuinbouw het onderzoek baseert. Aangezien er vaak weinig tijd zit tussen de acceptatie en de uiterste inzenddatum van het monster, is het aan te raden zelf op de website de uiterste inzenddatum in de gaten te houden. Naktuinbouw start na de ontvangst van het monster met het administratief onderzoek en het technisch DUS-onderzoek.

Publicatie aanvraag

De Raad voor plantenrassen publiceert de aanvraag Nederlands kwekersrecht in de Gazette, het elektronische bulletin van de raad.