Publicatiedatum: 19 maart 2026
Beeld: © NVWA
Deze insecten hebben binnen de Europese Unie (EU) een quarantainestatus. De vondsten werden gedaan tijdens exportinspecties. De NVWA heeft maatregelen opgelegd bij de betrokken bedrijven en roept de sector op alert te zijn op mogelijke insleep van deze insecten.
In de afgelopen weken zijn bij exportinspecties Scirtothrips dorsalis aangetroffen op Choisya ternata en Nandina domestica en S. aurantii op Grevillea poorinda. Tijdens het traceringsonderzoek op de bedrijven zijn de Scirtothrips soorten ook gevonden op veel andere plantensoorten. Ook zijn planten van een vierde bedrijf besmet bevonden via het traceringsonderzoek. Onderzoek naar de bron geeft aan dat bij 3 bedrijven besmet bevonden planten afkomstig waren uit Italië. Op 1 bedrijf is de bron nog niet vastgesteld.
Ook bij importinspecties is S. dorsalis de afgelopen maand aangetroffen op Rosa uit India en Solidago uit Kenia. In 2025 waren er ook meerdere onderscheppingen van dit organisme op groente en fruit uit diverse Afrikaanse en Aziatische landen. Bekijk een overzicht van onderscheppingen op de website van de Europese Commissie.
Wanneer S. dorsalis of S. aurantii wordt aangetroffen, is Nederland vanwege hun EU-quarantainestatus verplicht maatregelen te nemen om deze organismen te bestrijden en verdere verspreiding te voorkomen.
De NVWA bepaalt per vondst welke maatregelen toegepast worden, die kunnen bestaan uit:
Daarnaast wordt tracering uitgevoerd om te onderzoeken waar de besmetting vandaan is gekomen en te achterhalen waarheen er (mogelijk) besmette planten zijn uitgeleverd. Er wordt op de locaties gemonitord met behulp van plakvallen.
De NVWA heeft de afgelopen jaren meerdere vondsten gedaan van S. dorsalis in Nederland. Dit insect komt van oorsprong uit Azië maar komt inmiddels in verschillende landen over de wereld voor en kan via verschillende plantensoorten worden verspreid. Bekijk de verspreiding van Scirtothrips dorsalis op de website van EPPO.
Door de brede waardplantenreeks kan insleep plaatsvinden via import of via handel binnen de Europese Unie. Tot nu toe zijn eerdere vondsten in Nederland succesvol bestreden. De insecten vormen geen risico voor de gezondheid van mens of dier.
De NVWA roept bedrijven in de sierteelt en boomkwekerijsector op alert te zijn bij handel in planten uit landen waar S. dorsalis en/of S. aurantii voorkomen, zoals China, Italië, Portugal en Spanje. Controleer vooral pas aangekocht/geïmporteerd plantenmateriaal goed op aanwezigheid van tripsen (ook op donker gekleurde exemplaren). Raadpleeg bij twijfel altijd een expert. En vraag goede garanties dat de planten vrij zijn van Scirtothrips van uw leverancier.
Heeft u het vermoeden dat deze insecten aanwezig zijn op uw bedrijf, meld dit dan bij de NVWA. Bekijk hoe u verschillende trips quarantaine-soorten kunt herkennen en melden.
Bekijk meer informatie over q-organismen, deze tripssoorten en de geldende maatregelen. Voor vragen kunnen bedrijven contact opnemen met het Klantcontactcentrum van de NVWA.
Naktuinbouw gebruikt alleen functionele en analytische cookies. Meer informatie